Valheim świetny survival !!

 Valheim świetny survival !!

Na początku zeszłej dekady, dzięki Minecraft, który dał popularność grom surwiwalowych, mieliśmy cały wysyp gier tego typu. Conan Exiles, The Forest, Rust długo by tak można było jeszcze wymieniać. Większość tych gry cechował Early Acces, który stał się zmorą graczy w tamtejszych latach. Trendy się jednak zmieniają i gry survivalowe wyparł wszelkiej maści battle royal i inne. Początek lutego daje nam, trochę poczuć czasy ery gier survivalowych i na Steam króluje właśnie Valheim, czyli survival w starym stylu z early acces.

Valheim podstawy rozgrywki

Jako że Valheim jest typowym survivalem, to w początkowej fazie rozgrywki pierwsze co będziemy robić to głównie ścinać drzewa, polować na zwierzęta, zbierać surowce i stawiać proste budowle. Jest to jak najbardziej, standardowy system progresu w tego typu grach, ale myślę, że wiele osób zdążyło się za tym stęsknić. Tym, co przede wszystkim odróżnia grę na tle innych survivali to świat, w jakim tytuł został osadzony, a są to, tak w uproszczeniu ujmując ,,czasy wikingów”. Pomysł na taki świat jest bardzo trafiony, ponieważ trend na klimaty wikingów trzyma się bardzo dobrze, m.in. dzięki najnowszemu Assassynowi, choć na umiejscowienie gry w takim uniwersum, twórcy wpadli jeszcze przed zapowiedzią Valhalli.


Valheim walka, eksploracja

System walki w Valheim jest na pierwszy rzut oka bardzo prosty, ale ma swoje ciekawe mechaniki. Standardowo wyprowadzamy ciosy, klikając lewy przycisk myszy, a prawym mamy parowanie. Używamy broni białej (włócznie i topory) oraz dystansowej (łuki). Interesującą mechaniką m.in jest to, w jaki sposób nasi przeciwnicy reagują na, to czym obrywają. Przykładowo szkielety będą bardziej wrażliwe na ciosy bronią obuchową niż chociażby mieczem.
Eksploracja w valheim jest również bardzo przyjemna. Kraina pełna jest ciekawych miejsc do odkrycia i wypełniona zawartością. Co rusz znajdziemy jakiś ukryty skarb, unikalnych przeciwników do pokonania, czy w okolicy odbywać się będzie jakiś event. Podróżowanie możemy piechotką lub poprzez żeglugę, a by nie musieć wszędzie biegać, będziemy mogli na późniejszym etapie skorzystać z magicznych portalów do szybkiej podróży


Inne mechaniki występujące w Valheim to oczywiście budowanie i rozwijanie swojej osady. Fizyka w tej grze działa wyjątkowo dobrze i nie możemy stawiać sobie wszystkiego, jak nam się podoba. Musimy mieć na uwadze, że jeżeli nasza konstrukcja będzie mało stabilna to wszystko może się zawalić. Z czasem będziemy mogli wybudować sobie nawet klasyczną łódź wikingów, którą tak dobrze podróżowało się w Assassin’s Creed.
W grze występuje wytrzymałości, która jest bardzo ważna, ponieważ wykorzystujemy ją w walce, pływaniu, kopaniu dołów itd. Tutaj na wytrzymałość wpływa, to co jemy, dlatego musimy mieć na uwadze, by wskaźnik głodu był w normie. Jedzenie pozyskamy, polując na zwierzęta lub zbierając, co natura dała.

Valheim to przede wszystkim coop!

Najlepsze wrażenia z gry są, gdy gra się ze znajomymi. Oczywiście można grać samemu, ale wtedy będziemy musieli się trochę więcej wysilić, gdyż progres będzie nieco wolniejszy. Założenie serwera jest bardzo proste, a możemy nawet w dużych grupach (10-osobowych). Wczesny dostęp gry sprawia niestety, że czasami można natrafić na problemy związane z dołączeniem do świata od naszych znajomych itp.

 

Gra waży niecałe 1 GB, a już podbiła Steam i serca wielu PC-towych graczy. Valheim jest na pewno miłym powrotem do gier survivalowych i pokazuje, dlaczego w sumie tak pokochaliśmy ten typ gier. Produkcja będzie na pewno się tylko rozwijać w najlepsze i nie pozostaje nam nic innego jak grać i patrzeć na rozwój tej bardzo ambitnej produkcji.

0 0 votes
Article Rating

XsanDers11

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcemy poznać Twoje zdanie - zostaw komentarz!x
()
x
Share This