Valheim jak zacząć grać? Poradnik
Valheim zdobywa coraz to większą popularność z dnia na dzień, gracze jak na razie są zachwyceni ową produkcją. Gry survivalowe do najprostszych nie należą i zajmie nam trochę czasu, zanim nauczymy się jak odpowiednio postępować w świecie Valheim. By w pierwszych godzinach się nie zniechęcić, warto znać jakieś podstawy. W poradniku do Valheim znajdziecie wskazówki dla graczy, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę z grą.
1. Zdobywanie podstawowych surowców
Tak jak w większości tego typu grach przez pierwsze minuty gry, musimy skupić się na zdobywaniu drewna oraz kamienia. Dzięki tym surowcom będziemy w stanie popchnąć rozgrywkę do przodu. Kamienie można znaleźć na ziemi, a drewno zebrać z gałęzi lub rozwalając poszczególne krzewy. Na początku dobrze jest zbierać wszystko, co napotkamy, ponieważ każda rzecz będzie miała później jakieś zastosowanie. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wytworzyć, jest topór, dzięki niemu łatwiej będzie ścinać drzewa i pozyskiwać więcej drewna. Następnie robimy maczugę, do obrony własnej oraz łatwiejszego ubijania potworów. Na koniec robimy młot, którym w końcu będziemy mogli coś zbudować.
Dobrym źródłem drewna są stare budynki rozsiane po mapie. Jeżeli takowy napotkamy, warto go rozebrać, by to zrobić, należy użyć młotka do stworzenia warsztatu wewnątrz budynku i wtedy możemy rozpocząć niszczenie zabudowy. Oczywiście jak już będziemy w środku warto rozejrzeć się czy nie ma tam jakiś cennych skarbów.
2. Jedz dużo i zdrowo!
Żywienie się w Valheim jest bardzo ważne i jest odpowiedzialne za regenerowanie naszego zdrowia oraz powiększanie go. Grając w Valheim, zaczynamy z 25 punktami zdrowia i spożywając mięso, grzyby bądź maliny zwiększamy zakres tych punktów oraz naszą wytrzymałość (wytrzymałość jest potrzebna, by zdrowie się regenerowało). Im lepszej jakości potrawy zjemy, tym większa regeneracja i ilość zdrowia, dlatego jedzenie warto odpowiednio przetworzyć.
3. Używaj różnych rodzajów broni i rozwijaj oraz rozwijaj poszczególne umiejętności
Wykorzystywanie odpowiedniego oręża jest często sprawą kluczową, ponieważ tak jak wspominałem to w innym artykule o Valheim, gra posiada prosty, lecz interesujący system walki. Każda broń ma swoje mocne i słabe strony, dlatego najlepiej jest mieć każdy rodzaj broni i naprzemiennie nimi żonglować, gdyż na jednego potwora dobry będzie miecz, na drugiego włócznia itd.
Gra posiada również system rozwoju umiejętności znany dobrze z Skyrim, czyli jeżeli wykonujemy jakąś czynność, np. strzelamy z łuku, to zwiększa nam się zdolność strzelania z łuku. To samo tyczy się ścinania drzew, pływania, parowania itp. Tak więc, jeżeli w późniejszym etapie wytworzymy przykładowo legendarny łuk, ale wcześniej nie rozwijaliśmy umiejętności strzelania z łuku, efekty będą dużo gorsze niż gdyby to robiliśmy. Dlatego warto rozwijać każdą zdolność w miarę możliwości
4. Oszczędzaj miejsce w ekwipunku oraz zrób miejsce na zapasy
W ekwipunku mamy jedynie 32 sloty na przedmioty. Nasza broń oraz ubrania także zabierają nam miejsce, więc trzeba dobrze dysponować zasobami. Gra na razie nie posiada żadnych plecaków ani nic z tych rzeczy więc musimy dobrze się zastanowić, czego naprawdę potrzebujemy. Jedna z pierwszych rzeczy, jaką powinniśmy zrobić po stworzeniu naszej bazy, jest wytworzenie kilku skrzyń na nasze zasoby. Warto wiedzieć, że skrzynie można ustawiać jedna na drugiej, a nie tylko obok siebie. Ten prosty trick pozwoli nam uzyskać nieco więcej miejsca w chatce.
5. Na początku twórz proste obiekty i poznaj podstawy budowania w Valheim
Budowanie jest bardzo rozwinięte, tak jak zresztą cała gra. Valheim oferuje naprawdę duże możliwości, jeżeli chodzi o stawianie budynków oraz same struktury idealnie wpasowują się w klimat gry. Na początku rozgrywki stawianie cudów architektury nie ma większego sensu i lepiej ograniczyć się do prostych budowali, tak aby można było zregenerować swoje siły, przechować surowce i wytworzyć różne przedmioty. Szkoda tracić czasu i zasobów na rozmaite konstrukcje, warto poczekać z tym na późniejszą fazę rozgrywki.
Jednak budując nawet prostą posiadłość, trzeba mieć na uwadze parę spraw. Valheim jest nie zwykle realistyczny i przykłada dużą uwagę do szczegółów, a fizyka też działa tu bardzo prawdziwie. Przede wszystkim należy konstrukcje wspomagać wspornikami tak, aby nasz domek nie zawalił nam się na głowę. Stawiając obiekty, warto też zwracać uwagę na kolor wyświetlanej konstrukcji. Zielony oznacza, że obiekt będzie stał stabilnie, a czerwony, że może się zawalić. Poza tym trzeba również uważać na nie przyjazną dla drewna pogodę. Padający deszcz sprawi, że nasze drewno przegnije i zmniejszy się jego wytrzymałość, wtedy też może się zawalić.
Warto jest także pamiętać, że jeżeli zdecydujemy, umieścić ognisko w środku naszego domu, to musimy mieć miejsce wylotowe na dym. Tak, jak pisałem, gra jest bardzo realistyczna i jeśli dym nie będzie miał nigdzie ujścia, to nasza postać się udusi.
6. Jak zacząć robić postępy w Valheim
Valheim nie ma sandrowych zadań, dzięki którym poczynimy postępy w fabule. Gra jest piaskownicą, ale naszym „głównym zadaniem” jest pokonywanie bossów rozsianych po świecie, każdy z nich znajduje się w innym biomie. Na chwilę obecną jest ich 5, ale patrząc, jak duże jest zainteresowanie grą, to niedługo powinni pojawić się kolejni. Pokonanie wszystkich przeciwników nie jest proste i będziemy musieli poświęcić trochę czasu na m.in. rozwój naszego bohatera, składanie ofiar itd. Za każdego zabitego bossa otrzymamy jakiś specjalny przedmiot np. za pokonanie specjalnego jelenia Eikthyra, otrzymamy możliwość stworzenia kilofa.
7. Naprawa przedmiotów nic nie kosztuje
Naprawy możemy dokonać przy stole warsztatowym. W menu tworzenia jest mały obrazek młotka, czyli właśnie naprawy. Przywrócenie przedmiotów do stanu idealnego nic nie kosztuje, więc możemy reperować nasze przedmioty do woli. Zabieg ten jest dosyć dziwny, ponieważ w tego typu grach naprawa zazwyczaj była obecna, ale twórcy postanowili nieco zmienić tę mechanikę.
8. Poszukaj kupca i kup przedmiot zwiększający udźwig
Tak jak pisałem, nie da się zwiększyć ilości slotów na przedmioty, ale w grze występuje również inna mechanika dotycząca ekwipunku, a mianowicie waga. Każdy przedmiot ma swój ciężar i zmniejsza nasz udźwig dopuszczalny. Domyślnie udźwig naszej postaci to 300, a przedmiot, o jakim mowa to Megingjord, który zwiększa go o 150. Koszt artefaktu wynosi 950 złota, czyli sporo, ale plądrując ruiny i dobrze gospodarując ekwipunkiem, nie powinniśmy mieć większego problemu z uzyskaniem przedmiotu.