Fallout New Vegas mody

 Fallout New Vegas mody

 

Poniższa lista modów do Fallout New Vegas skupia się przede wszystkim na odczuciu większej imersji podczas rozgrywki oraz na odświeżeniu graficznym. Na liście znajdują się również mody, które zmieniają nieco rozgrywkę i dodają nowej zawartości, jak np. Project Nevada. Brak tutaj większych rozszerzeń, które dodają nowe historie, czy mini kampanie. Mody przedstawione poniżej mają być głównie rozszerzeniem i poprawieniem tego, co najlepsze w Fallout New Vegas, tak aby zachować ducha oryginału. Uwaga! Mody są przystosowane do wszystkich dodatków więc najlepiej posiadać edycję Ultimate PCR.

W nawiasach po nazwach modyfikacji czerwonym kolorem zaznaczone są wymagane mody, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania gry!

Spis treści:

  1. Jak zainstalować mody do Fallout New Vegas?
  2. Podstawowe mody do Fallout New Vegas
  3. Modyfikacje ogólne
  4. Ulepszona walka
  5. Mody na bronię
  6. Mody wpływające na świat
  7. Poprawiony dźwięk
  8. Fallout New Vegas mody graficzne

Jak zainstalować mody do Fallout New Vegas?

Do instalacji modów używać będziemy głównie programu Nexus Mod Manager, zwanego obecnie Vortex. Instalacja w ten sposób jest dużo szybsza i łatwiejsza niż gdybyśmy mieli to robić manualnie. Jak już ściągniemy Vortexa, to teraz wystarczy przy pobieraniu innych modów, wybierać opcję mod manager download i postępować zgodnie z instrukcjami. W ten o to sposób modyfikacje będą się instalować w sposób automatyczny do folderu data.

Ważne jest aby przed instalacją jakichkolwiek modyfikacji upewnić się, że mamy ustawiony folder z grą.

Niektóre modyfikacje będą wymagały innego zainstalowania niż przez Vortexa. Taką jest np. z Project Nevada. Instalacja Project Nevada przedstawiona jest poniżej.

https://www.nexusmods.com/about/vortex/ – link do pobrania programu vortex

Podstawowe mody do Fallout New Vegas

 Na samym początku najlepiej zainstalować poniższe mody ponieważ są one wymagane do instalacji większości modyfikacji opisanych w artykule:

 • fnv 4gb patcher (VC++ x86 Runtime)   Mod potrzebny do zainstalowania wielu innych modyfikacji. Aby zainstalować należy wypakować plik do folderu z grą i uruchomić jako administrator.
 • fnv mod limit fix (NVSE) Kolejny konieczny mod. Przy instalacji dużej ilości modów do gry, mogą pojawić się spadki płynności i inne problemy. Fnv mod limit fix sprawia, że wszystko powinno chodzić płynniej i zwiększa ilość modów możliwych do zainstalowania.    
 • JIP LN NVSE Plugin (NVSE) Wtyczka wymagana do sporej ilości modów, jest ona rozszerzeniem NVSE. Dodaje ponad 900 funkcji. 
 • JohnnyGuitar NVSE (xNVSE 6.1.7;  Visual C++ 2019 Redistributable (x86)) Naprawia znaczną część błędów. Kolejne rozwinięcie, które wymagane jest przez wiele innych modów.
 • mod configuration menu (nic)  dodaje opcje konfigurowania modów w menu pauzy gry.
 • New Vegas anti crash (NVSE) Poprzez wgrywanie modów niestety narażamy się na wysypywanie gry do pulpitu. New vegas anti crash nie eliminuje tej przypadłości całkowicie, ale znacząco niweluje ten problem. Pliki należy wypakować do głównego folderu z Fallout New Vegas i od teraz ważne jest żeby uruchamiać grę za pomocą aplikacji nvse_loader.exe
 • New Vegas Script Extender (nic) Rozszerza możliwości skryptowe Fallout New vegas. Za jego pomocą otwierać będziemy grę.

Instalacja Project Nevada

 • Fallout Mod Manager – FOMM (nic) – konieczny mod do zainstalowania project nevada. Aby poprawanie zainstalować project nevada należy to zrobić poprzez FOMM. Po uruchomieniu FOMM klikamy packed manager i wybieramy spakowany plik project nevada. Następnie wybieramy go na liscie i klikamy aktywuj. Teraz należy postępować zgodnie z okienkiem instalacyjnym i uruchomić grę z menu FOMM (później już można to robić normalnie poprzez nvse.exe).
 • project nevada (Fallout Mod Manager – FOMM;  NVSE)  Jedna z najpopularniejszych modyfikacji do Fallout New Vegas. Wprowadza m.in. opcje szybkiego rzucania granatów, sprint czy imersyjny widok podczas używania hełmów.
 • project nevada patches (project nevada) Garść łatek do moda project nevada. Pobieramy pliki przedstawione na zdjęciu poniżej. Najpierw musimy pobrać same mody EVE i WME, które są przedstawione poniżej, a dopiero później łatki EVE Support i WME Support. Instalacja przebiega za pomocą FOMM i wygląda tak samo jak instalacja Project Nevada.

Modyfikacje ogólne:

 • just loot menu (UIO – User Interface Organizer;  JohnnyGuitar NVSE;  JIP LN NVSE Plugin, NVSE) Bardzo przydatna funkcja, która zaoszczędzi sporo naszego czasu. Teraz gdy będziemy chcieli przeszukać skrzynie, czy zabitego wroga, to wyświetli nam się menu podobne do tego z fallout 4 i 76.
 • NV Compatibility Skeleton (nic) Wymagany do niektórych modów. 
 • MTUI (nic) Ogólnie poprawiony interfejs. Bardziej czytelne okienka dialogowe i podczas handlu.
 • solid project (NVSE;  mod configuration menu;  JIP LN NVSE Plugin) Dodaje turlanie się, a nawet animacje ciosów kończących. Warto się zaopatrzyć w niego, ale na samą rozgrywkę, aż tak nie wpłwywa więc nie jest on konieczny. Instalujemy przez FOMM
 • UIO – User Interface Organizer (NVSE) Mod, który nie ma wpływu na rozgrywkę, ale usprawnia całą grę, żeby działała prawidłowa po zainstalowaniu innych modów.

Ulepszona walka:

 • weapon animation replacers (nic)    Modyfikacja poprawiający animacje broni, która oficjalnie nie jest kompatybilna z innymi modami, ale warto połączyć ten mod z Asurah reanimation pack. Weapon animation replacers ma lepsze animacje, gdy korzystamy z trzeciej osoby, natomiast Asurah lepiej wygląda, jeżeli chodzi o pierwszą osobę. Instalując WAR, należy zainstalować tylko animacje dotyczące trzeciej osoby. (Jeżeli nie chcemy się bawić w kombinowanie z plikami, to instalujemy po prostu tylko jeden z modów Weapon animation replacers i Asurah reanimation pack. Nie można ich zainstalować ich obydwu, bo gra może się psuć.
 • Weapon Animation Replacers FOMOD (weapon animation replacers)  warto pobrać, gdyż instalacja WAR będzie prostsza i będziemy mogli powybierać, które animacje chcemy mieć zainstalowane. Instalujemy przez FOMM
 • B42 weapon inertia (JIP LN NVSE Plugin, johnnyguitar NVSE, NV Compatibility Skeleton)  mod dodający bezwładność broni.
 • Asurah reanimation pack (nic)  Tutaj po zainstalowaniu moda należy usunąć animacje dotyczące trzeciej osoby. Aby usunąć interesujące nas pliki, wchodzimy w folder i usuwany ręcznie. (Jeżeli nie chcemy się bawić w kombinowanie z plikami, to instalujemy tylko jeden z modów Weapon animation replacers i Asurah reanimation pack. Nie można ich zainstalować ich obydwu, bo gra może się psuć) imersive recoil 2.0  (JIP NVSE Plugin, NVSE)  Dodanie realistycznego odrzutu.
 • Smooth True Iron Sights Camera (NVSE)  Podczas naciskania prawego przycisku myszy, będzie widoczna płynna animacja z przechodzenia z celowania z biodra na celowanie przez urządzenia celownicze. Mod niby nie wiele zmienia, ale naprawdę widać różnice.
 • ragdolls by mad ace (DLC dead money, honest hearts, the old world blues, lonesome road;   JIP LN NVSE Plugin, JohnnyGuitar NVSE, The mod configuration menu, NVSE)  Ludzie oraz potwory od teraz będą lepiej reagować na otrzymywane obrażenia i bardziej realistycznie upadać po zabiciu.
 • just hit marker (JIP LN NVSE Plugin, UIO-User Interface Organizer) Podczas trafienia, będzie wyświetlał się charakterystyczny znacznik, jak w innych grach fps. Przydatna rzecz, często grając w FNV nie wiadomo, czy kogoś trafiliśmy.

Mody na bronie:

 • More shells (nic) Łuski wypadające z naszej broni będą znikać dopiero po 5 minutach i ich maksymalna ilość zostaje zwiększona do 500. Niby mały mod, ale znacząco podnosi imersje.   
 • tammers weapon mega pack (DLC: dead money, gun runners’s arsenals, honest hearts)  Mod dodający mnóstwo nowych pistoletów, karabinów itd. (Mod można instalować wraz z Weapon of the new malenia, ale jeżeli ktoś obawia się, że spluw w grze będzie za dużo to może zainstalować tylko jeden z tych dwóch, choć obie modyfikacje są naprawdę świetne!!). Instalujemy Tammer’s Standalone Weapons Mega-Pack v3.3

Mody wpływające na świat:

 • living desert (Wszystkie dlc) Pomimo, że Fallout przedstawia postapokaliptyczny świat, to przemierzając New Vegas ma się wrażenie, że mapa jest dosyć pusta. Living desert dodaje więcej npców.  
 • Lucky 38 Complete Model (nic) Uzupełnienie budynku Lucky 38, od teraz będzie on widziany z każdego kąta kamery. 
 • monster mod (nic) Nowe typy potworów. Warto zainstalować Monster mod Lite, ponieważ usuwa on niektóre mało pasujące stworzenia do świata Fallout i nieco usprawnia sam monster mod.

 • Monster Mod Lite 2021 TTW-NV (monster mod)   aby prawidłowo wgrać należy: zainstalować monster mod, następnie usunąć lub ukryć MoMod.esm oryginalnego moda i wkleić plik nomod.esp. Całość należy zrobić ręcznie, nie za pomocą Vortexa!.

Poprawiony dźwięk:

 • combined community sound pack (nic) Prawie wszystkie efekty dźwiękowe towarzyszące strzałą zostają zmienione. Wszystkie rodzaje borni będą od teraz brzmieć znacznie lepiej.
 • brave new world (nic) Pomimo że w Fallout New Vegas voice acting stał na całkiem niezłym poziomie, to spora część dialogów była nieco sztuczna. Ów mod znacząco poprawia wiele linii dialogowych. Przy instalacji tego moda wyświetli nam się menu instalacji. Wybieramy jedynie opcje zaznaczoną na zdjęciu, chyba że posiadamy inne mody na liście.

Fallout New Vegas mody graficzne:

 • aMidianBorn NV Book Of Water (nic) Zastąpienie tekstur wysoką rozdzielczością. Tekstury pancerzy, stworzeń, przedmiotów zostaja wymienione i wszystko dzięki temu wygląda dużo lepiej
 • EBN Series –  Mod znacząco poprawiający grafikę w grze dodaje niepowtarzalną atmosferę, która idealnie współgra z klimatem serii. Aby prawidłowo zainstalować moda, należy go wypakować i zaznaczone pliki wkleić do folderu z grą.

 • Rudy ENB for Fallout New Vegas – Rozwinięcie ENB Series, trzeba pobrać, jeżeli chcemy, by wszystko działało prawidłowo. Żeby prawidłowo zainstalować, należy wskazane pliki na zdjęciach poniżej przekopiować do folderu z Fallout New Vegas.

 • Enhanced Blood Textures for NV v2_22c (nic)  Poprawione tekstury krwi, podczas walki przeciwnicy będą efektowniej krwawić oraz zostawiać po sobie znacznie więcej krwi na ziemi.
 • EVE (nic) Jeden z popularniejszych modów poprawiający wszelkie efekty wizualne w grze. Tyczy się to jednakowo wybuchów, reakcji postaci, tryskającej krwi od pocisków itp.
 • EXE (nic) Wszelkie efekty wizualne zostają poprawione poprzez wprowadzenie nowych tekstur w HD.
 • Fallout Character Overhaul (DLC Old world blues;  UIO-user interface organizer)  Postacie w Fallout New Vegas w dniu premiery wyglądały już bardzo drewniane. Fallout Character Overhaul mod sprawia, że postacie wyglądają naprawdę, zacznie lepiej i ich twarze są dużo bardziej szczegółowe.
 • FNV Realistic Wasteland Lighting (JIP LN NVSE Plugin, NVSE v5.1) Poprawia oświetlenie, pogodę, chmury, gwiazdy, księżyc oraz ogólny wygląd pustkowi New Vegas.
 • George’s Landscape Retextured 4k 2021 (nic) Krajobrazy i tereny New Vegas będą wyglądać od teraz znacznie lepiej. Zastosowana rozdzielczość w modzie to głównie 4k.
 • impact (nic) Ślady po kulach poprawione oraz może ich być więcej w jednym momencie. W zależności od używanego kalibru ślady wyglądają inaczej.
 • Natural Waters For New Vegas (nic) Zmienione tekstury wody. Woda wygląda bardziej realistycznie.  

 • Nevada skies (JIP LN NVSE Plugin, JohnnyGuitar NVSE, The Mod Configuration Menu, UIO – User Interface Organizer)  Chyba najpopularniejszy mod, jeżeli chodzi o pogodę. Nevada skies zmienia wszystkie efekty pogodowe. Od teraz burza piaskowa, czy ciemna noc będzie wyglądała nie porównywalnie lepiej. Jeśli będzie występował problem z zainstalowaniem moda, należy zrobić to przez FOMM.

 • MGs Neat Clutter Retextures (nic) Kolejny mod podmieniający tekstury w grze. Ponad 200 przedmiotów otrzymuje nowe tekstury głównie w rozdzielczości 2048×2048 lub 1024×1024.  Pobieramy wszystkie pliki na zdjęciach poniżej.

 • OJO BUENO Texture Pack (nic) Budynki i obiekty pustkowi Mojave otrzymują nowę ładniejsze tekstury w wyższej rozdzielczości.
 • Titans of The New West (DLC Gun Runners’ Arsenal, Honest Hearts, Lonesome Road, Old World Blues;  JIP LN NVSE Plugin)  Wygląd pancerzy wspomaganych jest zbliżony do tych z fallout 1 i 2.
 • Wasteland Flora and Terrain Overhaul (nic) Mod poprawiający wygląd rośłinności w Fallout New Vegas.

Instalując jakiekolwiek mody trzeba mieć na uwadze, że gra może się wysypywać do pulpitu. Niestety jest to nie uniknione, ale jeżeli zainstalujemy wszystkie wyżej wymienione łatki, to ograniczymy wszelkie crashe do minimum. Najlepiej nie instalować wszystkich modów naraz, tylko co pare modyfikacji sprawdzać, czy gra działa prawidłowo.

 

5 2 votes
Article Rating

XsanDers11

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcemy poznać Twoje zdanie - zostaw komentarz!x
()
x
Share This